Galeria Twórczości

Gala wręczenia nagród w I Mazowieckim Konkursie Plastycznym Twórczości Terapeutycznej Osób z Zaburzeniami Psychicznymi odbyła się 03.10.2011 r o godz. 12.00 w Mazowieckim Urządzie Wojewódzkim w Warszawie, Pl. Bankowy 3/5 sala 169. Swoją obecnością zaszczyciła nas między innymi Pani Izabela Siander – pełnomocnik wojewody mazowieckiego do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz Pani Przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Konkurs zorganizowany przez Drewnickie Stowarzyszenie „EMPATIA” w ramach projektu „Promocja twórczości i twórców niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi” z dotacji Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.


„Jesienny smuteczek” i „Letni wypoczynek” – linoryt – Praca zbiorowa Warsztat Terapii Zajęciowej IPiN w Warszawie

Warsztat Terapii Zajęciowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii został uruchomiony 01.VIII.1993 r. 
Działalność WTZ jest finansowana przez Urząd Miasta Stołecznego ze środków PFRON.
Warsztat realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku. Zajęcia rehabilitacyjne prowadzone w WTZ można podzielić na 3 grupy: 
  A) nastawione na podniesienie sprawności psychofizycznej, poprawę przystosowania i funkcjonowania społecznego (indywidualnie dostosowane do potrzeb uczestników elementy treningów umiejętności społecznych, samoobsługi, sprzątania, mycia, prania, planowania i robienia zakupów, racjonalnego odżywiania),
  B) terapia zajęciowa: ceramika, tkactwo, linoryt, stolarstwo, szycie ręczne i maszynowe, elementy dekoracyjne, witraże , haft , przygotowanie do pracy biurowej – obsługa komputera, 
  C) zajęcia kulturalno-rekreacyjne, które stwarzają możliwość nawiązania kontaktów, przyjaźni, ułatwiają aktywność (wspólne wyjścia do teatru, kina, na koncerty, na wystawy, do muzeum).


Ewa Jarczyk – „Taj Mahal” – mozaika skorupki

<– Ewa Jarczyk „Bukiet” Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Wołominie 
 Pani Ewa Jarczyk – maluje „od dziecka”. Rodzice byli jej pierwszymi nauczycielami rysunku – mama studiowała na ASP, tata był architektem. Po raz pierwszy swoje prace prezentowała w czasie studiów na SGGW. Będąc już uczestnikiem PŚDS wystawiała prace w MOKu w Wołominie a potem w Domu Kultury przy Elektoralnej w Warszawie. Najbardziej lubi malować „z natury” farbami olejnymi. Jest osobą wszechstronnie uzdolnioną – wykonuje prace techniką decoupage, wykleja ze skorupek, haftuje, maluje akwarelami. 

Małgorzata Konopka –>
– Kasztanowiec Środowiskowy Dom Samopomocy „Pod skrzydłami” w Warszawie 
Pani Małgorzata Konopka – Jestem uczestniczką ŚDS „Pod Skrzydłami” od 4 lat. Lubię malować martwa naturę, pejzaże i portrety. Maluję od dziecka. Inspiruje mnie również moja wyobraźnia, fascynują kolory. Najczęściej wybieram farby olejne, akwarele i pastele. Dotychczas swoje prace wystawiałam w Domu Kultury „Rakowiec”.

Grażyna Jeżak – „W moim ogrodzie” – Oddział Dzienny XX, Warszawa ul. Dolna 42 
Pani Grażyna Jeżak – swoją przygodę z malarstwem zaczęła niedawno, bo dopiero w czerwcu 2011 roku. Za namową terapeutów wzięła udział w konkursie plastycznym, w którym niespodziewanie jej praca została wyróżniona. Wyróżnienie to zmotywowało ją do poznawania różnych technik malarskich i szlifowania warsztatu. Uwielbia sielskie pejzaże malowane farbami olejnymi i właśnie takie obrazy chciałaby tworzyć.”
Ryszard Zdziennicki – „Słoneczniki” – Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Wołominie
Pan Ryszard Zdziennicki – od dziecka miał zamiłowanie do rysunku. Jest samoukiem. Zaczął rzeźbić mając 19 lat. Od dwudziestu lat interesuje się historią sztuki współczesnej. Maluje naturę, twarze oraz obrazy abstrakcyjne.
Olga Sasin – „Krokusy” – Oddział Dzienny, „Drewnica” Ząbki
Pani Olga Sasin – dotychczas nie brała udziału w konkursach malarskich i nie wystawiała swoich prac. Swą przygodę z malarstwem rozpoczęła niedawno, właściwie za namową terapeutów zdecydowała się pokazać swoją pracę szerszemu gronu. Pani Olga tworzy swoje prace przy pomocy pasteli suchych, pasteli olejnych oraz wiele prac wykonanych jest w ołówku. Najchętniej maluje kwiaty, a także portrety. 
Jolanta Radomska – „Jesień w parku Szczęśliwice” 
Środowiskowy Dom Samopomocy „Pod skrzydłami” w Warszawie
Pani Jolanta Radomska – Od dziecka lubiłam malować i rysować. Z czasem zaczęłam dostrzegać piękno w przyrodzie. Kilka lat zajmowałam się zbieraniem, suszeniem i robieniem kompozycji z kwiatów i ziół które następnie umieszczałam w antyramach. Swoje prace dotychczas wystawiałam w Klubie „Amicus” na ul. Grottgera, na plenerze w Krakowie oraz na wystawach w IPiN. Na co dzień jestem uczestniczka ŚDS „Pod Skrzydłami”. Tutaj też biorę udział w zajęciach plastycznych. Najbardziej lubię rysować kredkami ale również próbuję malować akwarelą i akrylami. Interesuje mnie również lepienie w glinie i modelinie.
Sławomir Miąsek – „Życzenia do złotej rybki” – Dom Pomocy Społecznej „Fiszor” Zabrodzie 
Pan Sławomir Miąsek jest osobą z poczuciem humoru, otwartą. Uczęszczając na zajęcia terapeutyczne odzwierciedla swoje optymistyczne nastawienie do życia w swoich rysunkach i pracach. Do swojej twórczości używa zazwyczaj wesołych barw. Inspiracją do wykonywania jego prac są książki, widoki i zapamiętane chwile, które są dla niego ważne. Każda możliwość zaprezentowania swojej pracy daje mu wielką satysfakcję oraz możliwość do rozwijania swojego talentu.
Jarosław Czajka – „Ławeczka w parku”- Oddział Dzienny XX, Warszawa ul. Dolna 42
Jarosław Czajka – „Jesienny pejzaż” – Oddział Dzienny XX, Warszawa ul. Dolna 42 
Pan Jarosław Czajka – w latach 1980-87 uczestniczył w warsztatach malarskich w domu kultury przy ulicy Kopernika oraz ulicy Cieszyńskiej w Warszawie, gdzie uczył się pod okiem malarzy z Akademii Sztuk Pięknych. W latach 90-tych poznał artystów plastyków, Pana Andrzeja Biernackiego i Pana Gabskiego, którzy swoimi pracami wywierali na niego ogromny wpływ i inspirowali. Pan Jarosław w swojej twórczości sięga po farby olejne, akrylowe i pastele tłuste. Najchętniej maluje martwą naturę i pejzaże. Dotychczas nie brał udziału w żadnych konkursach i nie wystawiał swoich prac.”
Dorota Raczyńska „Bukiet”
Hostel „Drewnica” Ząbki 
Ewa Dolecka – Młoduchowska „Żurawie” 
Zespół Leczenia Środowiskowego
Renata Jarosińska „Wyspa Marzeń” WTZ Ząbki
Pani Renata Jarosińska – mile wspomina lekcje plastyki w szkole podstawowej. Inspirują ją prace innych wielkich artystów, najbardziej lubi Vincenta Van Gogha.

Prace wyróżnione w naszym konkursie można było oglądać w „Sztukarni” w Warszawie przy ul. Lewickiej 10 – od 7 października do 5 listopada 2011. www.sztukarnia.pl

haft krzyżykowy kwiatuszek rękodzieło
DLA MĘŻA Połóż się kochanie spać Bo księżyc już od dawna w górze A Ty patrzysz się wciąż tak Jakby i nocy było brak Twych czujnych rąk A i milczenia Twego chmurze
kartka wielkanocna z hafcikiem
Tak chciałabym pięknością być Albo tak mądrą jak Salomon Móc ofiarować cały świat Wtedy nazywać Twoją żoną. Jestem czasami jak kaleka A Ty mą łodzią, moją rzeką.
Popatrz się kochanie tam Bo właśnie zakręt jest przed nami Więc dotknij dłonią dłoni mej Abym wierzyła że nie sen Bo za zakrętem będzie to Co nasze życie uspokoi.
JUSTYNA HEBISZ