„W zdrowym ciele – zdrowy duch” 2020 r.

Działania edukacyjne z zakresu promocji zdrowia i propagowania zdrowego stylu życia

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO w kwocie 10 400 zł

W projekcie przeprowadzono następujące działania w terminie od maja do października 2020 roku:

  1. WARSZTATY KULINARNE

Odbyło się 5 warsztatów kulinarnych, prowadzonych przez dwóch doświadczonych specjalistów dietetyki. W czasie zajęć zostanie przedstawiona aktualna wiedza na temat zdrowego odżywiania, czynników ryzyka chorób tj. cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia.

Zdrowe śniadanie – to podstawa całego dnia!
Warsztaty II
Warsztaty III Tym razem istotnie zmieniłyśmy menu, na przystawkę były świeże warzywa (seler naciowy, marchew, papryka, kalarepa), na danie główne leczo w dwóch wersjach – wegetariańskie z ciecierzycą i mięsne – z piersią z kurczaka, do tego makaron pełnoziarnisty i różne gatunki kasz, na deser kokosanki (bez cukru!) i owoce sezonowe. Uczestnikom się PODOBAŁO!
IV Warsztaty kulinarne w czasach pandemii
V Warsztaty – Przystawkę stanowił koktajl owocowo-warzywny „Zielona bomba witaminowa”, którego głównym składnikiem był jarmuż. Jako danie główne przygotowane zostały dwie wersje spaghetti – wersja mięsna i wegetariańska – obie w zdrowym wydaniu, bez sztucznych dodatków podane z makaronem pełnoziarnistym oraz kolorową surówką. Na deser przegotowany (i w ekspresowym tempie zjedzony:)) został pudding z nasionami chia na mleku roślinnym (kokosowym i ryżowym) podany z musem z gruszek i udekorowany płatkami migdałów. 

2. ZAJĘCIA SPORTOWE

Zajęcia sportowe odbywały się 3-6 x w miesiącu i były prowadzone przez doświadczonych terapeutów pod opieką wolontariusza. W miarę możliwości na świeżym powietrzu lub użyczonej sali gimnastycznej od szpital Drewnica.

Kiedy deszcz leje cały tydzień – NIE ODPUSZCZAMY !
W wakacje też ćwiczymy – nie lenimy się!
Jesień nam sprzyja – kontynuujemy zajęcia na świeżym powietrzu.

3. OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA BEZ PAPIEROSA 28-30.10.2020

Światowe „Dzień bez papierosa” – w tym roku odbył się dopiero w ostatnich dniach października. W związku z brakiem możliwości zaproszenia gości spoza szpitala, zawody sportowe odbywały się „na raty” oddzielnie dla poszczególnych oddziałów.

Na szczęście pogoda i humory dopisywały uczestnikom spartakiady dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Odbyły się mini zawody w następujących dyscyplinach – badminton, rzutki, rzut do celu, wyścigi na rowerku stacjonarnym, ping-pong. Dla zwycięzców były nagrody, a dla chętnych miniporadniki jak skutecznie rzucić palenie.

Na czas imprezy uczestnicy pod okiem terapeutek i dietetyczki przygotowali sobie zdrowe przekąski i lunche.

ŚWIATOWE DNI BEZ PAPIEROSA 28-30.10.2020 W MSW DREWNICA W ZĄBKACH

W warsztatach kulinarnych dotyczących zdrowego stylu życia i żywienia udział wzięło 53 osób. W zajęciach sportowych – 191 osób.
W obchodach Dnia bez Papierosa – 126 osób.